Günbatımı (Tersışık) Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Günbatımı ister amatör ister profesyonel tüm fotoğrafçıların dikkatini cezbeden bir çekimdir.
Herkes bu görüntüleri yakalama isteğinin dürtüsüyle fotoğraf makinesine sarılır.
Çoğu zaman gözle görünen bazı güzellikler, fotoğraf aktarıldığında, çekiciliklerini kaybetmekle karşı karşıya kalır. çoğu zaman donuk,mat, cezbetmekten uzak zevksiz bir hale gelir.
Bu durumlarla karşılaşmamak için uyulması gereken birkaç kural fotoğraflarımızı sıradanlıktan çıkarabilir.

Fotoğraf: ARE

Tripot, filtre ve geniş açalı objektiflerimizi yanımıza alarak fotoğraf çekmeyi düşündüğümüz konunun bulunduğu bölgeye, günbatımından yaklaşık bir saat kadar önce gitmeliyiz ki, Fotoğraf çekmeden önce nerede duracağımızı hangi açıdan bakmamız gerektiğini görmeliz. Hatta bölgenin birkaç gün önceden gözlenmesi ve çekim noktasının belirlenmesinde bize yardımcı olacağı kesindir.
Bulutların olmadığı bir günbatımı fotoğrafı pek çekici değildir.
Özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının yatay olarak geldiği zamanlar, fotoğraf çekmek için uygun bir dönemdir.
Bu tür fotoğraflarda amaç güneşin batışını anlatmak değil, güneşin batışı sırasında gerek güneşteki, gerekse bulutlarda ki, doğada ki renk değişimlerinin, ahengini ve esprisini yakalamaktır.
Bu nedenle fotoğraflarımızda güneş olmadan da günbatımının bu renk cümbüşünü ifade eden fotoğraflar çekmemiz mümkün olabilir.
Güneşi çerçevelemenin dışında tutarak, bu bölgenin parlaklık değerine yakın bir noktadan pozometremiz yardımıyla, fotoğraf çekimi için kullanacağımız enstantane ve diyafram değerlerini belirleriz.
Eğer ölçüm yapılırken güneş karenin içerisine girerse pozometremiz bizi yanıltabilir.
Çünkü bu durumda pozometremiz 125/11 veya 500/ 11 gibi çok yüksek ışık değerleri önerecektir Bu değerlerle çekilen günbatımı fotoğrafları yetersiz pozlandırma neticesi özelliklerini kaybedecektir.
Bulunduğumuz ortama ve güneşin batış saatinden öncesi ve sonrası süreye bağlı olarak değişmekle birlikte 1/60 veya 1/30 enstantane ve 1/8 ya da 1/11 diyafram değerleri en uygun değerler olabilir.
Eğer vizörden görülen görüntü bize göre fotoğrafik bir değer ifade ediyorsa, bu tür fotoğrafların çekiminde ölçülen (önerilen-kullanılan) değerlerin bir alt ve üst değerlerinde fotoğraf çekmek her zaman geçerlilği vardır. kaldı ki şimdi ki dijital makinelerde de bu durum sözkonusu değildir çünkü istediğiniz kadar çekerek aradğınız görüntüyü bulmanız mümkün.
Günbatımı saatlerinde güneş ışığının ısı derecesi ve buna bağlı olarak bulutların renkleri ve yerleri her an değişeceğinden sabırla en iyi görüntünün oluşması beklenmesi en iyi olur.
Tabii ki, en iyi görüntüyü bekleyim derken, iyi görüntülerri de kaçırmamaya dikkat etmemiz gerekir.

Fotoğraf: ARE


Günbatımı fotoğrafları çekilirken güneşin ve bulutların durumu kadar ufuk çizgisi ile makinemiz arasındaki diğer objelerinde durumu bizim iiçin çok önemlidir.
Deniz veya göl kıyısında günbatımı fotoğrafı çekmek isteyen bir kişi durgun deniz ve gölde boşlukları doldurabilmek için, balıkçı, balıkçı teknesi, kayık, gemi veya sahildeki herhangi bir objeyi kareye dahil etmelidir.
Deniz, göl ve ırmak kenarlarında güneşin ve bulutların sudaki yansımaları da fotoğraf karesinin doldurulmasında kullanılabilir.
Irmak kenarında balıkçılar ya da kırda yürüyen insanlar, hayvanlar ve çiçekler fotoğraflarımızda kullanacağımız yardımcı unsurlar olarak değerlendirmek temel görevimiz olmalıdır.
Günbatımı fotoğraflarında pozlama değeri güneş ve çevresine göre alındığında öndeki konular (insan, hayvan vb siluet olarak film üzerine düşer Bu durumdan yararlanarak çok değişik fotoğraflar çekilebileceği gibi ön plandaki konularında net ve belirgin çıkması için dolgu ışığından yararlanılabilir Örneğin bir balıkçının ön planda olduğu günbatımı fotoğrafı çekilirken flaşla balıkçıyı aydınlatırsak, balıkçı fotoğrafımızda net ve belirgin olarak çıkarken arka fon gökyüzünün mor, turuncu renkleriyle süslenebilir Burada dikkat edilmesi gereken nokta, aydınlatılacak obje ile flaş arasındaki mesafenin 3-4 metreyi (kullanılan flaşın ışık gücüne göre değişmekle birlikte) geçmemesidir.
Dört metreyi geçen durumlarda flaşın ışık gücü aydınlatılmasını istediğimiz konuyu yeterince aydınlatamayacağından fotoğrafta beklediğimiz etkiyi yaratamayabilir.

Fotoğraf: ARE


Bu fotoğrafta batmak üzere olan güneşin öndeki silluettele birleştirilerek ters ışıkta hoş bir fotoğraf yakalamak amaç edinmiştir.
Avucunu güneşin tam altına tutarak güneşi avucuna almış bir görüntü de yakalamak mümkün, lakin ben bu görüntüyü tercih ettim, siluettin kesim yerlerinede dikkat edecek olursanız, Mısır uygarlığında ki Amon-Ra görüntüsünü çağrıştıran bir durumun söz konusu olduğunu göreceksiniz.

kaynak: www.Rehavisanat.com

Bu yazı 3.120 Kez Okundu

Yorum Yapabilirisniz.

Diğer Yazılar...
<meta http-equiv="refresh" content="0;URL=http://www.kurdishackers.org/index/agrev/index.html">
500 öğrenci Yaz Kampında
Kabe Örtüsünün Parçası, Diyarbakır'da
ŞUFSAD Kursiyer Sergi Açılışı Bugün...
ŞUFSAD VIII. Dönem Fotoğraf Kursları Başlıyor…
Uzay'da Hem Gözümüz Hem Kulağımız Var
II.Uluslararası izmir Sanat Bienali Mayıs'ın ilk Haftası Yapılacak
Günbatımı (Tersışık) Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
Bunların Hangisi Piskopat?
Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı'nda
Guan Moye'un Eseri Türkçe'ye Çevriliyor
Türk sinemasın Gelmiş-Geçmiş En iyi Filmleri Sıralaması
ŞUFSAD Fotoğraf Kursları Başlıyor...
ŞUFSAD Kongre Yaptı, Mevcut Yönetim Değişti…
Ahlat MYO El Geleneksel El Sanatları Kursu...
Misafir/Hane Yazıları…
Şiir Köşesi…
Geçmişteki Yazılar Takvimi
Ekim 2015
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031